Nahoru

Čím se řídit při výběru zubního kartáčku?

K tomu, abychom o svůj chrup pečovali správně, musíme vybrat vhodný kartáček.V tomto článku vám představíme několik bodů, které by vám jeho výběr měly usnadnit.

Zubní kartáček představuje základ ústní hygieny, která je důležitá nejen pro zdraví zubů, ale i celého těla. Podle doporučení bychom si měli pravidelně čistit zuby nejméně 2x denně po dobu dvou minut. K tomu, abychom o svůj chrup pečovali správně, si však musíme vybrat vhodný zubní kartáček. V tomto článku vám představujeme několik bodů, které by vám jeho výběr měly usnadnit.

1. Tvrdost štětin

Kartáček s velmi měkkými štětinami doporučují lékaři pro lidi s onemocněním dásní – paradentózou, gingivitidou či periodontální chorobou.
Měkké štětiny jsou nejlepší volbou pro děti do 12 let, s mírným krvácením dásní nebo s problémy se zubní sklovinou, pro lidi s cukrovkou či těhotné ženy.

Středně tvrdé kartáčky jsou vhodné pro dospívající a děti starší 12 let i pro dospělé se zdravými zuby a dásněmi. Tuhé štětiny se naopak hodí pro čištění snímatelných zubních náhrad nebo osobám se sklonem k tvorbě zubního plaku.

Velmi tvrdé kartáčky je vhodné používat pouze na doporučení zubních lékařů, a to například pro kuřáky, vášnivé milovníky kávy a lidi se zvýšenou tvorbou zubního kamene. Takové kartáčky totiž mohou poškodit dásně, povrch kořenů a zubní sklovinu.

2. Konce štětin

Současné kartáčky mají štětiny z vysoce kvalitních nylonových vláken, které by měly být rovně střižené se zaoblenými konci. Ty jsou totiž šetrnější k zubní sklovině a dásním.

3. Hlavička kartáčku

Hlavička zubního kartáčku by měla poskytovat snadný přístup k celému povrchu zubu. Pro dospělé by měla být dlouhá 2,5 až 3 cm, pro děti 1,5 až 2 cm, hustě osázená štětinami uspořádanými do čtyř až pěti řad.

4. Rukojeť kartáčku

Dlouhá rukojeť o délce přibližně 17 až 25 cm pomáhá regulovat stupeň tlaku, což snižuje pravděpodobnost poranění dásní a zubní skloviny. Rovná rukojeť je rovněž lepší volbou, abyste dokázali uhlídat úhel, pod kterým zuby čistíte.

5. Klasický nebo elektrický kartáček?

Čištění manuálním i elektrickým kartáčkem má své výhody i nevýhody. U klasického kartáčku si musíte osvojit správnou techniku čištění zubů, u elektrického zase musíte věnovat pozornost správnému výběru. Zubní lékaři proto zdůrazňují, že nejlepším kartáček je ten, který používáte často a správně.

Čím se řídit při výběru zubního kartáčku?

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.