Srovnání: Která rovnátka jsou pro vás nejlepší?
Přemýšlíte o rovnátkách? Objevte širokou škálu možností od kovových přes lingvální či damon až po neviditelná, včetně jejich nevýhod i cenového rozpětí.
Neviditelná, fixní, nebo lingvální: Která rovnátka jsou pro vás nejlepší?
Tradiční kovová rovnátka jsou všem dobře známá. Víte ale, že nabídka ortodontických zařízení už v dnešní době zahrnuje širší spektrum produktů než jen kovová fixní rovnátka? Správný typ rovnátek přímo pro vás bude záviset na různých aspektech, včetně specifik vašeho ortodontického problému, jeho závažnosti a vašich osobních představ. Přinášíme komplexní přehled současných ortodontických možností, s nímž vám chceme pomoci vybrat vaše rovnátka správně.
Fixní rovnátka aneb Od kovu po safír
Jak již jejich název napovídá, po nasazení tohoto druhu rovnátek jsou ve vašich ústech napevno a nelze je sundat.
Můžete si vybrat ze tří typů, které se od sebe liší zejména použitým materiálem:
- Kovová fixní rovnátka – asi nejznámější typ; při úsměvu jsou vidět
- Keramická fixní rovnátka – estetičtější rovnátka; v barvě vašich zubů; stále viditelná, ale mnohem méně nápadná
- Safírová fixní rovnátka – další typ estetických fixních rovnátek; v barvě vašich zubů
Všechny tři typy se skládají ze:
- zámků, které se nalepí na přední plochy zubů, jen jsou vyrobeny vždy z jiného materiálu dle zvoleného typu rovnátek,
- ortodontického drátu, který zuby rovná do kýžené polohy,
- gumiček (ligatur), které oba výše zmíněné komponenty spojují; jsou dostupné v nejrůznějších barvách a
- kroužků na stoličkách.
Samoligovací rovnátka (rovnátka damon)
Samoligovací rovnátka se na první pohled velmi podobají klasickým fixním rovnátkům. Odlišují se však svým unikátním mechanismem. Namísto tradičních gumiček používají speciální integrovaný systém, který udržuje ortodontický drát na správném místě. Tento typ rovnátek je dostupný jak v kovové, tak v estetické verzi, známé jako damon clear rovnátka.
Oproti klasickým fixním rovnátkům slibují damon rovnátka méně diskomfortu, méně návštěv u ortodontisty i jednodušší čištění, ale zase vyšší cenu.
Lingvální rovnátka (vnitřní rovnátka)
Lingvální rovnátka se na rozdíl od jiných zmíněných typů aplikují na vnitřní stranu zubů. Hlavním důvodem, proč si je lidé vybírají, je snaha skrýt před okolím, že rovnátka nosí. Často však tento typ rovnátek způsobuje nepříjemnosti, jako jsou otoky a odřeniny na jazyku nebo potíže s výslovností. Navíc nejsou vhodná pro každého – například pacienti s velmi hlubokým předkusem mohou mít problémy s častějším odlepením zámečků.
Neviditelná rovnátka
Moderní rovnátka pro moderní úsměv. Invisalign rovnátka, invisible rovnátka, fóliová rovnátka, alignery či jednoduše neviditelná rovnátka jsou vyrobena z pružného biokompatibilního plastu. Oproti ostatním zmíněným typům rovnátek tato průhledná rovnátka obsahují zcela jiné komponenty – využívají řadu na míru vyrobených plastových dlah k postupnému rovnání zubů.
Každá sada dlah se nosí přibližně dva týdny, po kterých je vyměníte za další.
Snímací rovnátka aneb nasazovací rovnátka či retainery
Tato rovnátka se nepoužívají k léčbě jako takové, ale jako prostředek k udržení zubů v požadované poloze po ukončení léčby (tzv. retenční rovnátka). Někdy se používají také k předléčení dětí před použitím jiného typu rovnátek.
Jak vybrat ta nejlepší rovnátka?
Buďte informovaní o všech možnostech i cenách, ale zároveň vždy konzultujte váš případ s vaším zubařem či ortodontistou. Jen tak dojdete k výsledku, který vám bude vyhovovat a zároveň doručí požadované výsledky.
Kolik stojí rovnátka?
I přesto, že je v tabulce výše uveden nějaký nejčastější průměr, cena za vaši léčbu může se může lišit – záleží totiž na mnoha faktorech. Do ceny totiž spadají:
- materiál,
- otisky,
- nasazení,
- sundání,
apod. A to si určuje sám zubař.
Která pojišťovna přispívá na rovnátka?
Pro aktuální možnosti příspěvků na rovnátka se podívejte přímo na webové stránky své pojišťovny. VZP bude mít jiné příspěvky a podmínky než například ČPZP – a navíc se rok od roku liší. Nicméně mějte na paměti, že příspěvek na rovnátka vám pojišťovna proplatí až zpětně.
Některé kliniky nabízí konzultaci zdarma a rovnátka i na splátky.