Nahoru

Fixní rovnátka: Tradiční, stále efektivní, ale lehce zastaralé řešení ortodontických problémů

Fixní rovnátka: Tradiční, stále efektivní, ale lehce zastaralé řešení ortodontických problémů

Když se zmíní rovnátka, většině z nás se vybaví fixní kovová rovnátka. Je dost možné, že i vy je stále považujete za jedinou možnou variantu, i když to není dávno vůbec pravda – na trhu už existuje plno alternativ. V tomto článku se však zaměříme na různé typy fixních rovnátek – od tradičních kovových až po estetické varianty, a jak zvládnou řešit i ty nejsložitější ortodontické problémy. Přečtěte si o jejich výhodách a nevýhodách, jaké mají s fixními rovnátky zkušenosti osoby, které rovnátka nosí, a zjistěte, zda jsou fixní rovnátka tou správnou volbou pro vás.

Fixní rovnátka jsou tradiční metodou rovnání zubů, která přináší spolehlivé a předvídatelné výsledky. Jak název napovídá, fixní rovnátka zůstávají ve vašich ústech napevno, nemůžete si je jen tak sundat. Skládají se z několika základních částí:

  • Zámečky – kovové nebo keramické součástky, které se připevňují na každý zub a slouží k uchycení obloukového drátu.
  • Obloukový drát – kovový drát, který je připevněn k zámečkům a umožňuje pohyb zubů.
  • Elastické ligatury – malé plastové kroužky, které drží obloukový drát na zámečcích.
  • Kroužky na stoličkách – další součástky, které mohou být součástí specifických rovnátek.

Rovnátka mohou dle potřeby obsahovat i další komponenty podle konkrétních potřeb léčby.

Tip: Už jste četli náš článek s velkým srovnáním typů rovnátek? Získáte přehled o všech druzích ortodontické léčby, které vám mohou pomoci s rozhodováním. Možná zjistíte, že by vám více vyhovovala například snímatelná neviditelná rovnátka.

Typy fixních rovnátek

  • Tradiční kovová rovnátka – kovové zámečky jsou připevněny na přední plochy zubů a spojeny kovovým drátem. Tento typ je nejběžnější.
  • Lingvální rovnátka – používají kovové zámečky a drát stejně jako klasická rovnátka, ale jsou připevněna na vnitřní straně zubů, takže nejsou vidět. Jsou vhodná pro sportovce a hudebníky.
  • Keramická rovnátka – estetická rovnátka s keramickými zámečky v barvě zubů, které jsou při úsměvu méně viditelné.
  • Safírová rovnátka – další estetická varianta, kdy jsou zámečky vyrobeny ze safíru; jsou méně nápadná.

Na internetu najdete mnoho lidí, kteří sdílejí své zkušenosti s fixními rovnátky. Prozkoumejte je dříve, než se do léčby pustíte, aby vás nic nepřekvapilo. Chcete se na něco zeptat? Využijte možnost zeptat se zubních lékařů v naší poradně. Zde se už na téma fixní rovnátka vedou diskuse.

Jak fungují fixní rovnátka?

Obloukový drát, který spojuje zámečky, vytváří tlak na zuby, který je postupně rovná, resp. posouvá do požadované polohy. Ortodontista, ke kterému je nutné pravidelně (každé 4 týdny) chodit na kontroly, pak rovnátka postupně upravuje – tedy přitahuje rovnátka, mění drát i gumičky (ligatury) a kontroluje ústní hygienu.

Jak dlouho trvá léčba s fixními rovnátky?

To, jak dlouho se nosí rovnátka, závisí zejména na stavu vašeho chrupu před léčbou. Komplexní ortodontická léčba může trvat několik let – výjimkou není ani 5 let a více. Přesný odhad vám poskytne váš ortodontista po konzultaci. 

Výhody a nevýhody fixních rovnátek

Fixní rovnátka mohou vyřešit i ty nejsložitější ortodontické problémy, včetně abnormálního prořezávání zubů nebo velkého předkusu, a proto se často doporučují i v závažných případech.

Na druhou stranu začátky s fixními rovnátky často bolí a mohou způsobovat problémy s jídlem a mluvením, stejně jako citlivost dásní. Jsou nutné pravidelné kontroly u ortodontisty. Zároveň pokud nositel během léčby fixními rovnátky dostatečně nedbá na ústní hygienu, budou se zuby kazit – což se projeví až po sejmutí rovnátek.

Keramická, kovová, nebo lingvální fixní rovnátka?

Porovnání tří typů rovnátek:

tabulka se srovnáním rovnátek

Alternativy k fixním rovnátkům

Alternativou jsou neviditelná rovnátka Invisalign, která lze vyjmout při jídle, čištění zubů, sportu a hře na hudební nástroje. 

Rovnátka fixní, nebo neviditelná?

Obě varianty dokáží řešit složité ortodontické případy. Která z nich je pro vás lepší, záleží na vašich potřebách a preferencích. Pro konzultaci se obraťte na svého zubního lékaře nebo ortodontistu, který určí, zda pro vás může být léčba neviditelnými rovnátky vhodná.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.