Nahoru

Na co si dát pozor při výběru dětské pasty

Pro své dítě si přeje každý rodič jen to nejlepší. Jinak tomu není ani při výběru dětské zubní pasty.

Přinášíme vám několik rad, jak při hledání té nejvhodnější nešlápnout vedle.

Od kdy začít používat zubní pastu?

S čištěním zubů je třeba začít ve chvíli, kdy se vyklube první zoubek. Se zubní pastou je ale možné s naprosto čistým svědomím chvíli vyčkat. Po zubní pastě je nejlépe sáhnout až mezi druhým a třetím rokem života a v tomto věku vždy nejprve bez fluoru! Úplně nejlepším řešením však je se v začátcích zubním pastám vyhnout úplně. Hravě si vystačíte pouze s kartáčkem a vodou.

Dětské zubní pasty vs. klasické:

Nedílnou složku všech zubních past představuje fluor. Tento prvek je nezbytnou součástí, jelikož výrazně omezuje výskyt zubních kazů a posiluje zubní sklovinu. Jeho nadbytek však může vést k mnohdy nevratnému poškození zubní skloviny. Některé zdroje pak fluor dokonce označují za neurotoxickou látku. Z těchto důvodů zubní pasty určené dětem obsahují snížené množství této látky. V případě vyššího přísunu fluoridů by mohlo dojít k tzv. fluoróze projevující se žlutými nebo hnědavými skvrnami na sklovině, které pak v budoucnu bohužel nelze ničím odstranit, dokonce ani správným čištěním zubů

POZOR: Některé děti mají tendenci zubní pasty polykat, proto je důležité nepřesáhnout denní dávku fluoru a zubní pastu vybírat pečlivě!

Doporučená denní dávka fluoridů:

Z výše uvedeného vyplývá, že při nákupu dětských zubních past je třeba sledovat obsah fluoridů a neplatí zde “čím více, tím lépe”. Na každé zubní pastě by neměl chybět údaj PPM (parts per milion) označující množství fluoridů. Doporučené denní množství je následující:

Pro děti do 3 let: pasty zcela bez fluoridů či do 400 ppmF

Pro děti ve věku do 4 do 6 let: 500-750 ppmF

Pro děti nad 7 let: nad 1 000 ppmF

Někteří odborníci navíc doporučují používat pasty zcela bez fluoridů i u starších dětí či dokonce v dospělosti.

Příchutě

Dětské zubní pasty jsou oproti těm klasickým obohaceny o nejrůznější příchutě. Na výběr máme z celé řady ovocných a nepálivých chutí, díky kterým se každodenní čištění pro děti stává mnohem příjemnějším. Na druhou stranu by ale dětem pasta neměla zachutnat přespříliš, aby pak pastu záměrně nepolykaly. Kromě toho právě sladidla vytvářející příjemnou chuť představují potencionální riziko.

POZOR: Mnohé studie dokazují, že děti do 6 let většinu zubní pasty snědí, proto je při výběru opravdu nezbytné dbát na její složení

Čemu se raději vyhnout?

  • Titanium Dioxide – oxid titaničitý, sloužící jako barvivo, které není úplně vhodné pro děti
  • Cocamidopropyl Betaine – pěnidlo dráždící citlivá dětská ústa
  • Methylparaben – stejně jako ostatní parabeny může způsobovat alergie
  • Xylitol, sacharin – sladidla, která mohou mít při větším množství projímavý účinek. Některé studie navíc dokazují, že sacharín může způsobovat rakovinu močového měchýře, dělohy, kůže, krvinek a dalších orgánů. Z tohoto důvodu jej americká potravinová agentura FDA 1977 zakázala, ale nakonec jej v roce 2000 odstranila ze seznamu karci­nogenních látek. V podezření je nicméně stále. V Česku se smí používat.
  • Sloučeniny PEG a PPG – chemické sloučeniny vyrábějící se z karcinogenního ethylenoxidu
Proto až budete příště vybírat zubní pastu pro své ratolesti, vzpomeňte si na tyto řádky. Věříme, že přijdou vhod. 

Na co si dát pozor při výběru dětské zubní pasty?

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.