Mléčné zuby se začínají tvořit již v děloze, na svět začnou vykukovat mezi 6. až 12. měsícem života miminka. To je jeden z důvodů, proč je vhodné zvykat prcka na péči o dásně ještě dříve, než se první zoubek vyklube. Dřívější navyknutí dítěte na tuto manipulaci navíc velmi usnadní práci do budoucna.
Okolo šestého měsíce života dítěte se obvykle objeví první prořezávající se zub, poznáme to především podle zarudlé a oteklé dásně.
Mezi další příznaky prořezávajícího se zubu patří:
- Kašel a rýma
- Nechuť k jídlu
- Problémy se spánkem
- Tendence žvýkat tvrdé předměty
Pokud se u vašeho dítěte začnou zuby prořezávat až později, nemusíte mít strach, že by bylo něco v nepořádku. U některých dětí se zuby začnou prořezávat až kolem prvního roku života. Obecně ale platí, že do 3. let by mělo dojít k prořezání všech 20 mléčných zubů.
Na kdy naplánovat první návštěvu zubaře?
Obecně platí pravidlo, že nejlepší čas na první návštěvu zubní ordinace je ten, kdy s dítětem neřešíte žádné problémy. Návštěva by měla být pro dítě co možná nejpříjemnější, aby nedošlo ke spojení zubní ordinace se špatnými zážitky a bolestivými úkony.
Nejpozději má návštěva zubní ordinace proběhnout po prořezání všech mléčných zubů, tedy cca okolo 3. roku života dítěte. Od první prohlídky je důležité navštěvovat s vaší ratolestí zubní ordinaci 2x ročně na pravidelné zubní prohlídce. Právě ty jsou v prvních letech života dítěte velmi důležité, protože zubař dokáže rozpoznat určité vady a defekty, které se mohou zachránit i jiným způsobem, než vrtáním v poslední fázi odhalení. Také vám samozřejmě poskytne informace ohledně péče o zuby dítěte a případně doporučí vhodné instrumenty a techniky péče.
Jak dítě připravit na první prohlídku u zubaře?
Vytvořit na toto téma zábavný program, který vaše dítě přímo pohltí je správná cesta. Kreativitě se meze nekladou, určitě se vám podaří nalézt spoustu her, které připodobní různé instrumenty ze zubařské ordinace.
Vrtačka je přece jasná laserová pistole tajného agenta, zubařské křeslo se zase pohybuje jako kosmická loď. Pomoci vám mohou i dětské knížky s touto tématikou, poohlédnout se můžete i po aplikacích nebo videích pro děti. Čím více pozitivních zážitků v tomto kontextu vytvoříte, tím roste pravděpodobnost, že vaše dítě nebude mít ze zubaře strach a bude na preventivní prohlídky chodit rádo.
Co na trápení s rostoucími zuby?
Prořezávající se zoubky dokážou hodně potrápit nejen děti, ale i rodiče. Vyzkoušejte proto některý z našich tipů.
- Studené obklady na tvářích mohou pomoci ulevit od bolesti.
- Pořiďte domů chladící kousátko, které se dítěti snadno drží.
- Vyzkoušejte masáž dásní pomocí mokré gázy.
- Pořízení přípravků, které pomáhají od bolesti dítěte, ničemu neuškodí. Prodávají se ve formě různých gelů, čípků, sirupů nebo třeba bylinných kapek.
Jak správně pečovat o dětské zoubky?
V prvních letech mají za zubní hygienu dítěte odpovědnost především rodiče. Postupem času už rodiče dětem pouze pomáhají v dočišťování chrupu, případně kontrolují, aby si děti zoubky čistily poctivě a pravidelně.
Péče o zuby do 1 roku
Silikonový návlek na prst s jemným kartáčkem na konci, takzvaný “prsťáček”, je skvělým pomocníkem při péči o první mléčné zuby. Vhodným instrumentem k čištění je ale i namočená gáza, kousací kartáček nebo celogumový zubní kartáček.
K čištění nepoužíváme zubní pastu, můžeme ale zároveň s čištěním aplikovat gel na dásně v případě, že zrovna dochází k prořezávání nového zubu. Zpočátku čistíme zuby 1x denně, nejlépe večer před spánkem, později už můžeme čistit 2x denně, ideálně ráno a večer.
Péče o zuby od 1 roku do 3 let
V tomto období čistíme dětem zuby 2x denně, ideálně ráno po snídani a večer před spánkem. Používáme kartáček s malou hlavou, který má měkké štětiny a obměňujeme ho každé 3 měsíce. V tomto věku dítěte již můžeme využívat malé množství zubní pasty, která obsahuje velmi málo fluoridu. Malé děti často zubní pastu konzumují místo toho, aby ji plivali ven, což by v případě užívání pasty s vysokým obsahem fluoridu mohlo přinést nežádoucí zdravotní a estetické problémy.
Dítě tohoto věku můžeme nechat, aby si zuby vyzkoušelo čistit samo, avšak vždy s naším dozorem. Je nutné dbát na to, aby na zubní péči nezapomínalo a byla prováděna precizně.
Buďte při čištění zubů důkladní
Myslete na to, že problémy se zuby nečekají na to, až vaše dítě dospěje. Proto je potřeba skutečně dbát na zubní hygienu a vštěpovat dětem návyky péče o zuby, aby se předcházelo všem problémům, kterým se předejít dá. Správná péče o zuby může pomoci předcházet i některým ortodontickým vadám.
Pokud je u vás doma čištění zubů spíš bojová fronta nežli růžová zahrada, zakomponujte k čištění nějaké zábavné aktivity. Vyzkoušejte písničky, čistěte si s prckem zuby navzájem, dokonce existují i aplikace na telefon, které jsou určené přímo pro děti.